• slide1
  • slide2

آشنایی با محیط part

این محیط شامل امکاناتی برای طراحی مدل های سه بعدی می باشد. همانطور که قبلاً هم گفته شد ، طراحی در نرم افزار solidworks بر مینای طرح های دو بعدی انجام می گیرد. محیط part محیطی است که در آن می توان مدل های منفرد سه بعدی را بر مبنای طرح های دو بعدی ایجاد کرد. این محیط به شکل زیر است:

محیط پارت Part سالیدورک

در بخش command manager در ابتدا زبانه features زبانۀ فعال است. و دستورات مربوط به این زبانه نمایش داده می شود. با کلیک بر روی دیگر زبانه ها می توان آنها را در حالت فعال قرار داد .

برای افزایش و یا کاهش نوار ابزارها می توان با راست کلیک بر روی یکی از زبانه های موجود این کار را انجام داد .مثلاً به این طریق می توان گزینه weldment را اضافه کرد.

 

فعال و غیر فعال کردن محیط های دیگر

درخت طراحی

درخت طراحی در قسمت سمت چپ پنجرۀ فعال قرار دارد. و برای دستیابی آسانتر به مدل ساخته شده است. درخت طراحی به طور دینامیکی با محیط گرافیکی در ارتباط است . این قسمت همچنین شامل نام مدل – سنسورها – جنس مدل – صفحات ترسیم – مختصات می باشد و به طور کلی تاریخچۀ طراحی از ابتدا تا انتها را شامل می شود.


نمودار درختی

درقسمت بالای محیط گرافیکی تعدادی آیکن به علت استفادۀ زیاد قرار دارد. این آیکن ها شامل:

آیکن های بزرگنمایی و نماهای مدل می باشد.


آیکن پر استفاده

اولین آیکن از سمت چپ مربوط به دستورzoom to fit است که با کلیک بر روی آن مدل در حالتی که تمامی صفحه گرافیکی را پر کند نمایش داده می شود.

دومین آیکنzoom to area محدودۀ انتخابی از طرف کاربر را در حالت نمایش تمام صفحه قرار دهد.

گزینۀprevious view مدل را به حالت نمای قبلی نمایش می دهد.

گزینۀsection view : این امکان را فراهم می کند که مدل را تا سه نما در حالت برش نمایش دهید و یا حتی نمای برش خورده را به صورت یک نمای جداگانه ذخیره کنید.

View orientation: نمای جاری مدل را به نماهای پیش فرض که نماهای معمول در نقشه کشی صنعتی باشند تغییر می دهد.


Display style : گزینه هایی را برای نمایش مدل فراهم می کند . این گزینه ها شامل موارد زیر می باشد :

حالت نمایش

shaded

Shaded with edge

hidden lines removed

hidden lines visible

wireframe

آیکون پر استفاد بعدیمربوط به دستورhide/show items می باشد که برای نمایش یا عدم نمایش مواردی مانند صفحۀ ترسیم – خطوط محور – مرکز مختصات و ... است.

Apply scene : برای تغییر زمینۀ محیط گرافیکی به کار می رود. مثلاً kitchenbackground محیطی که مدل در آن قرار دارد را شبیه سازی می کند.

View setting : این گزینه وظیفۀ فعال نمودن سایه و پرسپکتیو را برعهده دارد که بوسیلۀ آنها می توان نمای واقعی تری را به مدل داد.

کار با موس

حرکت دادن- چرخاندن و بزگنمایی مدل :

برای جابجایی مدل در محیط گرافیکی از ترکیب کلید ctrl و دکمۀ وسط موس استفاده کنید. با این عمل دستور pan اجرا می شود و همچنین با راست کلیک کردن در فضای خالی می توان این ابزار را انتخاب کرد.

ابزار مدیریت مدل

برای چرخاندن مدل نیز از دکمۀ وسط موس در حالت فشرده و حرکت موس استفاده می شود. و یا با انتخاب ابزار مربوطه با راست کلیک در فضای خالی محیط گرافیکی می توان مدل را در نمای دلخواه قرار داد .

بزرگنمایی و کوچک نمایی به وسیلۀ موس نیز توسط دکمهscroll موس انجام می شود. با حرکت چرخ موس به سمت عقب مدل نزدیکتر و با چرخش به سمت جلو مدل دورتر می شود. البته گزینه دیگر مربوط به بزرگنمایی از طریق راست کلیک و همچنین آیکن های بالای صفحۀ گرافیکی قابل دسترسی هستند.

برخی نوار ابزارها در محیطpart

نوار ابزارsketch :

کلیۀ امکانات مربوط به ترسیم دو بعدی در این نوار ابزار قرار دارد.دستورات ایجاد هندسه های دو بعدی ، دستورات ویرایشی و دستورات ایجاد قیدها در این نوار ابزار قرار دارند.


محیط sketch

نوار ابزار features

این بخش شامل دستوراتی جهت ایجاد مدل های سه بعدی طبق ترسیم های دوبعدی است.

نوار ابزار evaluate

این نوار ابزار شامل امکاناتی جهت آنالیز مدل های ایجاد است. آنالیزهایی مانند آنالیز جرمی ، آنالیز هندسی و..

که می توان محاسبات مربوط به جرم ، حجم ، مساحت و ممان اینرسی را به آسانی انجام داد.

نوار ابزار mold tools

این بخش به منظور طراحی قالب های تزریق پلاستیک برای مدل های ایجاد شده می باشد.

نوار ابزار sheetmetal

محیط طراحی برای قطعات ورقکاری است. قطعات ساخته شده از ورقکاری حاصل عملیات خم کاری و برشکاری روی ورق های نازک فلزی است . با دستوراتی که در این نوار ابزار گنجانیده شده امکان طراحی

این گونه قطعات در نرم افزار solidworks فراهم گشته است.

نوار ابزار surfaces

این نوار ابزار جهت طراحی سطوح مدل های پیچده است که با روش های معمول طراحی ، طراحی آنها مشکل می باشد.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Login Form

آموزش سالیدورک