• slide1
  • slide2

در این آموزش شما را با روش وارد کردن تصاویر مربوط به طراحی و مدلسازی (Blueprint) به محیط سالیدورک (Solidworks) آشنا میکنیم.این کار ابتدایی ترین عمل در شروع هر طراحی در نرم افزار های مدلسازی 3 بعدی است.

ابتدا برنامه سالیدورک را باز میکنیم.از منوی File>New را کلیک کرده.در پنجره باز شده بر روی Part کلیک کرده و ok را میزنیم.وارد محیط پارت میشویم.

ابتدا لازم است یک سری تنظیماتی را انجام دهیم.پس بر روی گزینه Options بر روی نوار ابزار بالا کلیک میکنیم.در سربرگ System Options از قسمت Display/Selection  و کادر Assembly transparency for in context edit از منویه باز شونده گزینه Opaque assembly را انتخاب میکنیم.از قسمت FeatureManager گزینه های مقابل solid Bodies و Surface Bodies را در حالت Show قرار دهید.

option solidworks

از سربرگ Document Properties در قسمت Drafting Standard گزینه Iso را انتخاب کنید.از قسمت Units گزینه MMGS یعنی واحد میلیمتر را انتخاب کنید.در قسمت Image Quality دو نوار لغزنده را به سمت راست حرکت دهید و با High نزدیک کنید.بر روی ok کلیک کنید(www.caddesign.ir).

تنظیمات سالیدورک

 

در این قسمت باید تصاویری که از قبل تهیه کرده ایم را یک به یک در نماهای مختلف وارد کنیم.ابتدا از نمای راست شروع میکنیم.خودروای که در این آموزش مدنظر است Audi R8 میباشد.با طول 4441 میلیمتر، عرض 2029 میلیمتر، ارتفاع 1249 میلیمتر.

 

دانلود فایل مربوط به تصاویر 

 

بر روی Right Plane در نمودار درختی کلیک راست کرده و گزینه Sketch را انتخاب میکنیم.دکمه Space بر روی صفحه کلید را میزنیم و از پنجره باز شده بر روی Right دابل کلیک میکنیم.ابتدا یک خط از نوع خط محور Center Line از مرکز مختصات صفحه منطبق بر محور x ها رسم میکنیم.با استفاده از ابزار Smart Dimention مقدار طول آن را 4441 میلیمتر قرار میدهیم.این خط میتواند یک مرجع برای روند طراحی باشد.

right Plane2

rightplane

از مسیر Tools>Sketch Tools>Sketch picture را انتخاب میکنیم.در پنجره باز شده تصویر مربوط به نمای کنار خودرو را انتخاب کرده و ok میکنیم.در نوار تنظیمات باید طول و ارتفاع این تصویر را تنظیم کنیم.تیک گزینه Lock aspect ration را بردارید.مقدار x را 4441 میلیمتر و مقدار y را 1249 میلیمتر قرار میدهیم.در قسمت پایین Transparency گزینه Full image را انتخاب میکنیم و مقدار مقابل Transparency را 0.7 قرار دهید.در آخر بر روی ok کلیک کنید.شما توانستید نمای کنار را بسازید.

right Plane3

در نمودار درختی بر روی Top Plane کلیک راست کنید و گزینه Sketch را انتخاب کنید.مانند قبل با استفاده از Sketch Picture تصویر مربوط به نمای بالای خودرو را انتخاب کنید.به احتمال زیاد این تصویر به حالت عمود بر نمای کنار وارد میشود.پس ابتدا با استفاده از کادر سوم و وارد کردن مقدار 90 درجه این تصویر را میچرخانیم. حال باید این تصویر را در راستای محور x طوری جابجا کنیم تا خط محور ما بر روی خط قرینه این تصویر قرار گیرد.برای این کار از کادر اول مقدار x را از فورمول عرض÷2 بدست می آوریم.البته دقت کنید این مقدار را باید کمتر یا بیشتر کنید تا مقدار دقیق بدست بیاید.در ادامه مقدار طول و عرض را وارد کنید و شفافیت را 0.7 قرار دهید.

top plane1

نمای جلو بر روی Front Plane کلیک راست کنید و گزینه Sketch را انتخاب کنید.ابتدا یک خط محور منطبق با محور y ها و به ارتفاع 1249 میلیمتر ایجاد کنید و تصویر را وارد کنید(www.caddesign.ir)....

front plane

در نمای عقب یک نکته وجود دارد اینکه باید ابتدا یک Plane جدید در نقطه 4441 میلیمتری طول خودرو بسازید.برای این کار از محیط Surface بر روی ابزار Refrence geometric کلیک کنید و ابزار Plane را انتخاب کنید.ابتدا بر روی Front Plane کلیک کنید و بعد بر روی نقطه سر خط محور کلیک کنید.پلن جدید ساخته شد.حال برای وارد کردن تصویر عقب باید بر روی Plane جدید کلیک راست کنید و گزینه Sketch را انتخاب کنید.

 

 Back planeactive surfacecreat Back Plane


Blueprint

رمز:www.caddesign.ir

دانلود فایل بلوپرینت سالیدورک SLDPRT. با حجم 2Mb  

 

     


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Login Form

آموزش سالیدورک