نادر فقیه زاده، طراح ایرانی خودروهای BMW در سال ۱۳۵۵ هجری خورشیدی در تهران متولد شد. او دوران ابتدایی را تهران گذراند و در سال ۶۵ به سبب کار پدر که در کنسولگری ایرن در آلمان و در شهرهای فرانکفورت و هامبورگ به همراه خانواده به این کشور مهاجرت کرد.

وی در آنجا به تحصیل خود ادامه داد تا اینکه توانست مدرک فوق لیسانس خود در رشته طراحی خودرو از دانشگاه Pforzheim را بگیرد. او همچنین دو دوره ی اینترشیپ را در شرکت های مرسدس بنز و بی.ام.و گذراند.

او از بچگی به طراحی علاقه نشان میداد و در کارهای هنری قویتر از سایر همسالانش بود. از طرفی پدر و مادرش دستش را برای انتخاب رشته دانشگاهی باز گذاشته بودند و این شد که با خواندن مقاله ای درباره دانشجویان دانشگاه Pforzheim آلمان مطمئن شد باید به دنبال آنچه علاقه دارد، برود.

او در حالی توانست به از آزمون سخت دانشگاه فورتزهایم بگیرد که تنها ۳ الی ۴ نفر می توانستند در آزمون این دانشگاه قبول شده و به آن راه یابند.

وی در سال ۹۶ یک ترم دانشگاهی در مرسدس بنز گذراند و روش طراحی صنعتی را در آنجا تجربه کرد. دروه ای که او گذراند تمامی مراحل طرح از کشیدن طرح تا نقشه کشی‌ و ساخت مدل با روشهای صنعت مدرن و تولید اتومبیل را شامل می شد.

او همچنین موضوع پایان نامه خود را به خودروی قابل پرواز توربینی با نام visoonair اختصاص داد که بعدها در سال ۲۰۰۱ بازهم به آن پرداخت.

وی درباره حضور خود در BMW حرفهای جالبی می زند:"در دانشگاه آخر هر ترم (ژوژمان) نمایش کارهای طراحی داشتیم و مهمانانی که می‌آمدند طراحان و مسئولین شرکتهای خودروساز نامدار دنیا بودند، که اکثرشان از شرکتهای خودروسازی آلمان از قبیل بنز، BMW، پورشه و غیره بودند.

آنجا بود که رابطه بین دانشجو و صنعت ایجاد می گردید و همینطور هم برای من اتفاق افتاد. ترم ۴ بود که پورشه و ب‌ام‌و برایم امکانات برای اینترنشیپ دادند و چون من به فرهنگ دیزاین دپارتمان BMW احساس خوبی پیدا کردم این شرکت را انتخاب کردم.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار طراحی خودرو

طراحان خودرو

Login Form