یک آزمایشگاه تحقیقات نظامی در انیستیتو تکنولوژی ماساچوست(MIT) یک مجموعه از مواد قابل برنامه ریزی شامل فیبر کربن،بافت چوب چاپی،کامپوزیت بافته،لاستیک و پلاستیک توسعه داده،که وقتی در معرض محرک خارجی قرار میگیرد تغییر شکل میدهد.

4d-printing-wood-carbon-fiber-1مدیر آزمایشگاه Self-Assembly،اسکایلر تیبیتز(Skylar Tibbits) در گفتمان TED چاپ 2013 ،او نشان داد چگونه یک ورق صاف ماده به طور موثر میتواند هنگامی که در معرض آب قرار میگیرد، خود را میسازد مانند یک روبات بدون روبات.

پس از بازخورد مثبت از جانب صنایع هوانوردی،اتومبیل و صنایع تولیدی، آزمایشگاه او در حال کار برای توسعه ماده ای است که این تغییر با توجه به منابع مختلف محرک مانند گرما،نور،وهوای فشرده علاوه بر آب انجام شود،که تمام آنها با خودرو ارتباط دارند.

پیش از این MIT با کمپانی کاربیتکس(Carbitex) مواد پیشرفته و کمپانی Briggs Automotive Company در UK بر روی فیبر کربن دنباله عقب که به آب واکنش میداد،کار کرده است.فیبر کربن دو جهته است،بنابراین در آب و هوای بد ،انحنای باله ها بیشتر میشود،دانفورس(نیرو به پایین) افزایش میابد،پس از پایان بارندگی انحنای باله به حالت اول خود بر میگردد.deiygundkxtssfb5qrun

آزمایشگاه همچنین در حال کار کردن بر روی لاستیک است که میتواند برنامه پذیر برای قابلیت کشش باشد،تغییر حالت در آج کفش در پاسخ به شرایط،در حالی که آزمایشگاه در حال همکاری با Airbus بر روی ماده فعال با حرارت برای موتورهای جت است،که میتوانند جریان هوا را برای خنک کاری تنظیم کنند.

برای توسعه و مدل یک ماده جدید،دانشمندان درحال استفاده از طراحی ابری Autodesk و پلتفرم برنامه ریزی با نام سایبرگ Cyborg هستند.بر طبق نظر Tibbits به لطف  پیشرفت های موجود امکان ساخت ماده ای با با استفاده از چوب را داده است.

programmed carbon-fiberprogrammed carbon-fiber1

  از این پس میتوان پیچش چوب را مطابق با رگه آن انجام داد، بسیار ساده تر،نیاز به کار کمتر در مقایسه با استفاده از بخار،یا مراحل شکل دادن دستی که معمولا موادی با چنین شکل نیاز است.

کاربرد دیگر که در اینجا هست برای بسته بندی یک فروشگاه خوش نام وسایل منزل سوئدی،که باید پاکت وکیم برای حمل و نقل راحت استفاده،سپس به راحتی با قرار دادن در رطوبت به حالت قبل برگردد.همچنین میتوان برای ساخت اشکال پیچیده و گران قیمت به راحتی و ارزانتر فقط با اضافه کردن آب انجام داد.

4d-printing-wood-carbon-fiber-6Carbon fiber can be programmed to curve

      

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اخبار طراحی خودرو

طراحان خودرو

Login Form